close
آخرین مطالب
 • تبلیغ شما در اینجا
 • طراحی سایت شخصی
 • طراحی سایت فروشگاهی
 • طراحی سیستم وبلاگدهی
 • سیستم سایت ساز اسلام بلاگ
 • مگا برد - پلتفرم خرید اینترنتی قطعات موبایل مگابرد
 • loading...
  YourAds Here YourAds Here

  با مزه

  بازدید : 87
  دوشنبه 29 شهريور 1400 زمان : 10:13

  قابليت AWB در دوربين مداربسته


  بالانس رنگ ها در تصوير مستقيما با محيط مرتبط است و بر طبيعي جلوه نمودن رنگ ها در تصاوير تاثير مي گذارد.

  AWB چيست؟

  AWB يک ويژگي در دوربين مدار بسته است که طي آن بالانس رنگ سفيد در حضور منابع نوري مختلف تنظيم شده و رنگ هاي غير طبيعي و غير واقعي از تصوير حذف مي گردند.
  AWB Function (Balance White Balance)
  اين ويژگي سبب تطابق رنگ هاي زمينه در تصوير با نور موجود در محيط مي گردد. در نتيجه رنگ سفيد و ساير رنگ ها تا حدود زيادي به صورت طبيعي جلوه مي کنند.
  چشم انسان به طور طبيعي اين توانايي را دارد که در منابع نوري مختلف با محيط خودش را تطابق داده و بالانس نور سفيد را تنظيم نمايد. اما دوربين هاي مداربسته اين توانايي را ندارند و اغلب در تشخيص گريد رنگ سفيد دچار مشکل مي شوند و در بسياري از مواقع نيز آن را در غالب رنگ هاي ديگر اعم از سبز، نارنجي و آبي نمايش مي دهند.
  بسياري از دوربين هاي مداربسته در بالانس رنگ سفيد در تصوير اغلب دچار اشتباه مي گردند، علي الخصوص اگر تصوير با يک رنگ غالب احاطه شده باشد و يا اينکه هيچ نور سفيدي با منبع طبيعي در محيط وجود نداشته باشد. در نتيجه منجر به ايجاد رنگ هاي غير طبيعي و غير واقعي در تصوير مي گردد.
  اکثر دوربين هاي امنيتي داراي قابليت AWB و يا تعادل خودکار رنگ سفيد هستند که به وسيله آن دوربين نور موجود در تصوير را پردازش کرده و بهترين تعادل رنگ سفيد را محاسبه کرده و نمايش مي دهد.

  تفاوت ATW و AWB

  ATW (Auto Tracking White Balance) يا سيستم رديابي رنگ سفيد يک قابليت جديد تر در دوربين هاي مداربسته پيشرفته تر است. دوربين هاي مدار بسته مجهز به اين فناوري داراي يک الگوي مرجع از تعادل رنگ ثابت هستند که در تنظيمات دوربين وجود دارد. در اين حالت حتي اگر هيچ منبع نور سفيدي وجود نداشته باشد دوربين قادر به تنظيم و نمايش صحيح رنگ ها است. دوربين هايي با اين قابليت مي توانند حتي در شرايط نوري نامساعد طرحي يکنواخت از رنگ ها در تصوير ارائه دهند.

  بيشتر بخوانيد: hikvision هايک ويژن

  نکاتي براي خريد دوربين مداربسته !

  اين روزها اغلب افراد براي حفاظت از منزل يا محيط کار خود به CCTV ها متکي هستند و اين دستگاه‌ها نقش کليدي در حفظ امنيت شما ايفا مي‌کنند.CCTV مخفف عبارت Closed Circuit Television يا تلويزيون مداربسته مي‌باشد که بيانگر سيستمي از دوربين‌هاي مداربسته است که اطلاعات تصويري را در تلويزيون‌هاي معيني نمايش مي‌دهند و قابليت ضبط و ثبت تصاوير را از چند دوربين دارا هستند . اين دوربين‌ها غالباً براي نظارت و محافظت از محيط‌هايي استفاده مي‌شوند که نياز به کنترل دارند نظير : بانک‌ها ، ادارات ،سازمان‌ها ، خطوط توليد ، فروشگاه‌ها ، پارکينگ‌ها ، شرکت‌ها ، مغازه‌ها و حتي خانه‌ها .

  خريد يک دوربين با توجه به بازار چندبعدي آن کاري ساده نيست. انتخاب يک دستگاه مناسب از ميان انواع مختلف دوربين‌هاي امنيتي موجود در بازار مي‌تواند خريداران را به چالش بکشد. در راهنماي خريد پيشرو تصميم داريم تمام نکاتي که لازم است بهنگام خريد و نصب يک سيستم حفاظتي براي منزل يا محل کار خود در نظر داشته باشيد را موردبررسي قرار دهيم. با ما همراه باشيد:

  گام نخست- نيازمندي‌هاي خود را شناسايي کنيد

  در زمان انتخاب دوربين مداربسته بايد نکات مختلفي را مدنظر قرار دهيد. آيا تنها به دنبال يک سيستم عمومي براي کنترل عبور و مرور هستيد؟ کدام‌يک انتخاب مناسبي براي شماست: دوربين مداربسته سيمي يا بي‌سيم؟ به يک سيستم مداربسته‌ي داخلي احتياج داريد يا خارجي؟ بودجه‌ي شما چقدر است؟ هدف شما از نصب يک دوربين مداربسته چيست:

  الف ) نظارتي : سيستم‌هاي مداربسته نظارتي جهت کنترل تردد ، کنترل کارکرد و مديريت کارکنان يک مجموعه در طي ساعات فعاليت مجموعه نصب مي‌شود.

  ب ) حفاظتي : اين نوع سيستم فقط در محيط پيراموني ، درب ورودي و خروجي و مناطق قابل‌نفوذ در مجموعه تعبيه مي‌گردد و عمده نياز به اين سيستم در ساعات غيرفعال مجموعه خواهد بود ازاين‌رو اکثر تجهيزات بايد مناسب کار در نور کم و به‌صورت ديد در شب در نظر گرفته شوند.

  ج ) تلفيقي : به‌سادگي مشخص است که در صورت نياز به کنترل و مديريت کارکنان و حفظ امنيت مجموعه سيستم‌ها به‌صورت نظارتي حفاظتي يا تلفيقي نصب مي‌گردد که متداول‌ترين نوع سيستم‌هاي مداربسته مي‌باشند.

  گام دوم- سيستم دوربين مداربسته را انتخاب کنيد

  شما بسته به نياز خود و محيطي که قصد نظارت بر آن راداريد، مي‌توانيد مناسب‌ترين سيستم دوربين را برگزينيد:

  دوربين آنالوگ Analog Camera

  دوربين‌هاي آنالوگ براي انتقال تصوير از سيستم مشابه ارسال و دريافت تصاوير تلويزيوني بر روي کابل‌هاي هم‌محور يا کواکسيال Coaxial استفاده مي‌کنند که هر دوربين آنالوگ مي‌تواند با اتصال مستقيم تصاوير را به تلويزيون منتقل نمايد (مانند دوربين‌هاي فيلم‌برداري معمولي). دوربين‌هاي آنالوگ براي تأمين برق موردنياز خود به يک منبع تغذيه احتياج دارند که عموماً در کنار دوربين و يا دستگاه ضبط (DVR) نصب‌شده و از طريق کابل مخصوص، جريان برق را به سمت دوربين هدايت مي‌نمايد.

  دوربين شبکه IP Camera

  دوربين‌هاي IP ، با ساختاري مشابه با دوربين‌هاي آنالوگ، تصاوير را به داده‌هاي ديجيتال تبديل نموده و از طريق کابل شبکه داده‌ها را منتقل نموده و همچنين برق موردنياز خود را از منبع تغذيه‌اي (PoE – Power Over Ethernet) که در انتهاي کابل قرار دارد تأمين مي‌نمايد. کابل شبکه مورداستفاده براي دوربين‌هاي IP ، همان کابل‌هاي رايج ? زوج (CAT5, CAT6,..) است که در شبکه‌هاي کابلي به‌وفور مورداستفاده قرار مي‌گيرند.

  بيشتر بخوانيد: نصب دوربين مداربسته

  دوربين‌هاي IP مانند کامپيوترها از طريق سوييچ داخل شبکه محلي شده و داده‌هاي تصاوير را به يک سرور مرکزي منتقل مي‌نمايند. نرم‌افزاري که روي سرور نصب‌شده NVRوظيفه ضبط تصاوير را بر عهده دارد. شايان‌ذکر است که تصاوير هر دوربين هم از طريق صفحه وبي که هر دوربين در اختيار کاربر قرار مي‌دهد قابل‌مشاهده است.

  دوربين‌هاي IP معمولاً در محيط‌هايي که شبکه کامپيوتري وجود دارد و يا محيط‌هايي که فاصله بين دوربين و اتاق کنترل بسيار زياد است مورداستفاده قرار مي‌گيرد. در فواصل طولاني به‌جاي کابل‌کشي مستقيم از لينک وايرلس (Wireless Link) براي انتقال داده‌هاي دوربين استفاده مي‌شود.

  انواع دوربين‌هاي مورداستفاده در سيستم‌هاي مداربسته:

  دوربين‌هاي دام: معني لغوي کلمه دام DOME گنبد است. درواقع دوربين دام به معني دوربين گنبدي شکل بوده و عنوان دوربين‌هاي سقفي نيز درباره آن‌ها بکار مي‌رود. اين دوربين‌ها بيشتر براي نصب بر روي سقف طراحي‌شده و در اشکال فانتزي و متفاوتي در بازار موجود است. صرف‌نظر از قابليت ديد در شب و يا نوع لنز يا نوع امواج به کليه دوربين‌هاي سقفي گنبدي شکل دوربين دام گفته مي‌شود.

  دوربين‌هاي ميني: دوربين‌هاي مينياتوري يا MINI Camera همان‌گونه که از نامشان پيداست دوربين‌هاي مداربسته کوچک متداول در بازار هستند. از اين دوربين‌ها بيشتر به‌عنوان دوربين‌هاي مخفي استفاده مي‌شود. معمولاً آن‌ها را درجايي که مي‌خواهند دوربين نامحسوس باشد بکار مي‌گيرند.

  دوربين‌هاي ديد در شب: دوربين‌هاي ديد در شب به دوربين‌هاي داراي مادون‌قرمز اطلاق مي‌شود که ازنظر ظاهري متفاوت بوده ولي عمدتاً به‌صورت استوانه‌اي شکل بوده و به‌صورت کامل همراه با لنز و پايه فروخته مي‌شوند. تفاوت دوربين‌هاي ديد در شب دربرد ( متراژ ) و زاويه مادون‌قرمز بوده و با لنز ثابت و متغير در دسترس مي‌باشند.

  دوربين‌هاي صنعتي: استفاده از اين دوربين‌ها برخلاف نامشان در بازار ايران، منحصر به مصارف صنعتي نيست. اين دوربين‌ها که نام اصلي‌شان دوربين‌هاي بادي Body Camera مي‌باشد دوربين‌هاي مکعب مستطيل شکلي هستند که معمولاً قابليت نصب لنز به‌صورت جداگانه روي آن‌ها تعبيه‌شده است. ازآنجاکه ساير دوربين‌ها قابليت سوارشدن لنز يا تعويض آن را ندارند از اين دوربين‌ها بيشتر درجاهايي استفاده مي‌شود که زوم يا فوکوس مطلوب باشد. دوربين‌هاي صنعتي با قاب و يا بدون قاب در داخل و يا خارج ساختمان‌ها مورداستفاده قرار مي‌گيرند.

  دوربين‌هاي چرخشي: دوربين‌هاي چرخشي يا Speed Dome و يا PTZ به کليه دوربين‌هاي مداربسته گفته مي‌شود که قابليت چرخش دوربين در جاي خود به‌وسيله کنترل‌کننده يا خودکار فراهم‌شده باشد. از اين دوربين‌ها بيشتر در مواقعي استفاده مي‌شود که نياز است که فرد تصاوير دوربين مداربسته را همزمان نظارت کند. ازاين‌رو فرد مي‌تواند با استفاده از قابليت PTZ سيستم‌هاي مداربسته ، دوربين را به هر جهت که مي‌خواهد بچرخاند و در هر جا که مي‌خواهد زوم کند. دوربين‌هاي اسپيد دام به دليل تعبيه شدن موتور روي آن‌ها از قيمت بالاتري نسبت به ساير دوربين‌هاي مداربسته برخوردارند.

  گام سوم- نوع و کيفيت حس‌گر تصوير در داخل دوربين را مشخص کنيد

  دوربين‌هاي مداربسته با استفاده از حس‌گرهاي CMOS يا CCD تصاوير را شکار مي‌کنند. دوربين‌هاي ارزان‌قيمت يا کوچک، داراي حس‌گر CMOS هستند و کيفيت تصوير پاييني هم دارد که در شرايط کم‌نور، بدتر مي‌شود. اما دوربين‌هاي بهتر، حس‌گر CCD با اندازه بزرگ‌تر دارند. هر چه حس‌گر بزرگ‌تر، تصوير بهتر و باکيفيت‌تر. درنتيجه حس‌گرهاي ?/? با تراکم بيشتر، بهترين تصاوير را توليد مي‌کنند.

  گام چهارم- سياه، سفيد يا رنگي بودن تصوير را مشخص کنيد

  اگر مي‌خواهيد دوربين را در محيطي نصب کنيد که نور آن خيلي ضعيف است، پيشنهاد مي‌شود که به سراغ دوربين‌هاي سياه‌وسفيد برويد که در اين شرايط عملکرد بهتري دارند. اما چنانچه قصد نصب در محيط داخلي با نور مناسب راداريد، تنها به دوربين‌هاي رنگي نظر داشته باشيد. دوربين‌هاي رده‌بالاي رنگي، امروزه هم براي کاربردهاي داخلي و هم خارجي مناسب هستند و با فيلتر مادون‌قرمز، امکان ديد در شب را هم فراهم مي‌آورند.

  گام پنجم- لنز مناسب دوربين خود را انتخاب کنيد

  يکي از دغدغه‌ها هنگام نصب دوربين‌هاي مداربسته خصوصاً دوربين‌هاي صنعتي ،انتخاب نوع لنز مناسب براي محل و هدف موردنظر است. اينکه چه لنزي را براي زوم و فوکوس روي بخش خاصي از محيط انتخاب کنيم از اهميت زيادي برخوردار است.

  همان‌طور که ميدانيد لنزها در اندازه‌هاي متفاوتي ،از ?.? تا ??? ميلي‌متر، در بازار موجودند. يکي از متداول‌ترين انواع لنزها، لنزهاي ?.? ميلي‌متري هستند که مي‌توانند زاويه‌ي ديد ?? درجه را تحت پوشش قرار دهند.

  گام ششم- سطح نور را بررسي کنيد

  يکي از مهم‌ترين موارد ميزان نور است. سطوح روشنايي با واحد لوکس اندازه‌گيري مي‌شوند، هر چه اين عدد براي دوربين پايين‌تر باشد نور کمتري براي بازسازي تصوير احتياج دارد.

  گام هفتم- رزولوشن تصوير را انتخاب کنيد

  هر چه رزولوشن بالاتر باشد، تصويري که ضبط مي‌شود داراي کيفيت بهتري خواهد بود. کمترين رزولوشن براي دوربين‌هاي مداربسته ??? است و دوربين‌هاي بهتر، رزولوشني بيش از ??? هم دارند.

  گام هشتم- مانيتوري انتخاب کنيد که با رزولوشن دوربين شما همخواني داشته باشد

  اين موردنيازي به توضيح زياد ندارد. کيفيت تصويري که ضبط مي‌شود يک‌چيز است، و کيفيت نمايشگري که براي سيستم مانيتورينگ خود انتخاب کرده‌ايد چيز ديگر. بنابراين براي مشاهده تصاوير باکيفيت،به يک نمايشگر خوب هم نياز خواهيد داشت.ش

  گام نهم- يک دستگاه ضبط براي سيستم بخريد

  بهترين کار اين است که يک ضبط کننده ويدئويي ديجيتال يا Digital Video Recording به‌اختصار DVR ناميده مي‌شود، بخريد که يک سيستم نظارت و کنترل بر دوربين‌هاي مداربسته آنالوگ است. اين سيستم قابليت‌هاي فراواني را براي دوربين‌ها فراهم مي‌کند. از ضبط تصاوير با فرمت‌هاي تصويري و کيفيت‌هاي مختلف تا قابليت‌هاي هشداري متنوع. ارتباط با شبکه و به‌کارگيري نرم‌افزارهاي کاربردي.معمولاً چنين دستگاه‌هايي با پر شدن فضاي هارد، شروع به پاک کردن قديمي‌ترين ويديوها مي‌کنند، بنابراين دغدغه خاصي هم دراين‌باره نخواهيد داشت.

  قابليت UTC در دوربين مدار بسته
  نظرات این مطلب

  تعداد صفحات : 4

  درباره ما
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 74
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 11
 • بازدید کننده امروز : 12
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 1
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 17
 • بازدید ماه : 120
 • بازدید سال : 495
 • بازدید کلی : 17957
 • کدهای اختصاصی